Otse sisu juurde Lülita kõrgkontrastsust Ligipääsetavus

Erasmus+ õpiränne 
Kaunas, Vilnius, 19.-21. aprill 2023
Piret Väinmaa


19.-21. aprillini viibisid Leedus õpirändel Jana  Peäske, Maila Laidna ja Piret Väinmaa. 1 päev möödus Kaunases töövarjuna, 2. päev Kaunases konverentsil ja meistriklassi tunde andes ja kuulates, 3. päev Vilniuses Euroopa kammermuusikaõpetajate Assotsiatsiooni aastakonverentsil, mille raames toimusid ettekanded, meistriklassid ja kontserdid.

19.04 1. päev: Kaunas
Esimesel õpirände päeval viibisime vaatlejana tundides Kaunase Juozas Gruodis´e nim Konservatooriumis. Kuulatud sai kokku 7 tundi:

Klaveriduo tund J. Gruodise nim Konservatooriumis. Valmistatakse ette avamängu  G. Gershwini ooperile “Porgy ja Bess”, seade 2 klaverile.

Klaveritund (üldklaver). Juozas Gruodise nim. Konservatoorium, Kaunas.

Klaveritund.  Juozas Gruodise nim. Konservatoorium, Kaunas.

Saateklassi tund. Juozas Gruodise nim. Konservatoorium, Kaunas.

Saateklassi tund. Juozas Gruodise nim. Konservatoorium, Kaunas.

Videod veel ühest saateklassi tunnist, kus valmistati ette duetti G. Gershwini ooperist “Porgy ja Bess”:

VIDEO SIIN
VIDEO SIIN

Keelpilliorkestri tund.  Juozas Gruodise nim. Konservatoorium, Kaunas.

MUBA õpetajad koos oma kolleegidega Kaunase Juozas Gruodise konservatooriumist. Keskel akordionist Laimonas Salijus, kes korraldas MUBA õpetajate õpirände Kaunases.

20.04. 2. päev: Kaunas.
Osalemine Euroopa Kammermuusikaõpetajate Assotsiatsiooni aastakonverentsi eelpäeval Kaunases. 
Euroopa Kammermuusikaõpetajate Assotsiatsiooni aastakonverentsi eelpäeva raames toimus Kaunase Juozas Naujalise nim Muusikagümnaasiumis kõigepealt õpetajate ümarlauavestlus, mille teemaks oli kammermuusika õpetamine keskastme õpilastele.  Ümarlauavestlusest võtsid osa Leedu ja teiste Euroopa kammermuusikaõppejõud. Sellele järgnesid J. Naujalise nim Muusikagümnaasiumi õpilaste kammermuusikakontsert ning meistriklassi tunnid  Muusikagümnaasiumi õpilasansamblitega. 

Piret Väinmaa andis meistriklassi tunni õpilastele, kes mängisid Johannes Brahmsi Sonaati viiulile ja klaverile nr 1 op 100 G-duur. Õhtupoolikul toimus linnaekskursioon ning külaskäik M.K. Čiurlionis´e muuseumi.

Õpilaste kammermuusika kontsert J. Naujalise nim Muusikagümnaasiumis.

Kammermuusika meistrikursuste tunnid J. Naujalise nim Muusikagümnaasiumis.

Külaskäik Leedu helilooja ja maalikunstniku Mikalojus Konstantinas Čiurlionis´e (1875 – 1911) muuseumi Kaunases.


Linnaekskursioon Kaunases. Kaunase kindlus 14. Sajandist. Kindlus asub kahe jõe, Nemunase ja Nerise ühinemiskohas.

Linnaekskursioon Kaunases. Püha Peeter-Pauli Katedraal.

21.04. 3. päev: Vilnius.
Pärast konverentsi eelpäeva Kaunases (20.04)  algas 21. aprillil  Euroopa Kammermuusikaõpetajate Assotsiatsiooni (ECMTA) konverents ja aastakoosolek Vilniuses Leedu Muusika- ja Teatriakadeemias. (Tutvu organisatsiooniga siin:  https://ecmta.eu/ ) Konverents kestis 21.-23. aprillini. Konverentsi ja aastakoosoleku kavas olid meistriklassi tunnid tudengitega, ettekanded konverentsi peakõnelejatelt ning sõnavõtud ja ettekanded Assotsiatsiooni liikmete foorumil. 

ECMTA  konverentsil ja aastakoosolekul osales Tallinna Muusika- ja Balletikooli esindus: MUBA kammermuusikaosakonna  juhtõpetaja Nata-Ly Sakkos, õpetajad Jana Peäske ning Piret Väinmaa ning illustraator Maila Laidna. 

Üliõpilased ja õpilased Eestist ja Leedust esinesid konverentsi raames toimunud traditsioonilistel õhtustel kontsertidel Leedu Muusika- ja Teatriakadeemia Suures saalis. Neil kontsertidel osalesid ka Tallinna Muusika- ja Balletikooli õpilased Marite Telgmaa, Linda Lydia Pärn ja Birgitta Siimer ning illustraatorina Maila Laidna. Maila Laidna ja MUBA õpilased osalesid ka meistriklassi tundides mitmete Euroopa professorite juures.

Selgituseks Euroopa Kammermuusikaõpetajate Assotsiatsiooni kohta –  ECMTA on Eestiga tihedalt seotud. Maila Laidna töötab Euroopa Kammermuusikaõpetajate Assotsiatsiooni sekretärina. EMTA kammermuusika osakonna juht prof Marje Lohuaru on Euroopa Kammermuusikaõpetajate Assotsiatsiooni (ECMTA) juhatuse esimees ning Piret Väinmaa on ECMTA juhatuse liige. 

Ka Tallinna Muusika- ja Balletikool on ECMTA institutsionaalne liige ning Eestist on ECMTA liikmed veel ka Eesti Kammermuusikaõpetajate Ühing “In Corpore” ning Tartu Heino Elleri Muusikakool. Organisatsioon korraldab igal aastal kaks konverentsi, neist mitmed on toimunud Tallinnas. Tegemist on erialavõrgustikuga, kus toimub mitmekesine ja rikastav mõtete ja kogemuste vahetamine. Traditsiooniliselt iga konverentsi raames toimuvad meistriklassid pakuvad võimaluse kogemusi ja teadmisi õpilastele ja üliõpilastele edasi anda. Igal konverentsil osalevad peakõnelejatena tunnustatud eksperdid, kes käsitlevad kammermuusika seisukohast olulisi teemasid või tutvustavad oma teaduslikku tegevust.

Piret Väinmaal oli ettekanne ECMTA Liikmete foorumil (Ettekande pealkiri: “Piano and percussion ensemble: finding original repertoire for younger performers”), mis põhines MUBA-s ning endises G. Otsa nim Muusikakoolis töötamise kogemusel. Samuti andis Piret Väinmaa kaks meistriklassi tundi Leedu Muusika- ja Teatriakadeemia üliõpilastele, kes mängisid  Paul Hindemithi Sonaati flöödile ja klaverile ning Sonaati oboele ja klaverile. 

Euroopa Kammermuusikaõpetajate Assotsiatsiooni (ECMTA) aastakoosoleku avamine Vilniuses Leedu Muusika- ja Teatriakadeemias. Kõneleb ECMTA juhatuse esimees prof. Marje Lohuaru (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammermuusikaosakonna juhataja). Marje Lohuaru avakõnele järgnes Leedu helilooja Mindaugas Urbaitise loeng Leedu kaasaegsest heliloomingust (pildil on ekraanil näha ettekande pealkiri.)

Maila Laidna esines 21.04. õhtusel kontserdil Leedu Muusika- ja Teatriakadeemia Suures saalis koos MUBA õpilaste Marite Telgmaa, Linda Lydia Pärna ja Birgitta Siimeriga ning samuti koos pianist Tiiu Sisaskiga (EMTA). Kavas olid E. Griegi Sonaat viiulile ja klaverile F-duur I osa, G. Menotti Trio I osa Capriccio. Allegro ning W. Lutosławski “Variatsioonid Paganini teemale”. Samal kontserdil esinesid ka Leedu õpilased J. Naujalise nim Muusikagümnaasiumist, esitades Griegi sonaati nr 3 viiulile ja klaverile.

Kammermuusika meistrikursuste tunnid ECMTA konverentsi raames Vilniuses Leedu Muusika- ja Teatriakadeemias.


Kammermuusika meistrikursuste tunnid ECMTA konverentsi raames Vilniuses Leedu Muusika- ja Teatriakadeemias.

ECMTA aastakoosolek ja konverents Vilniuses Leedu Muusika- ja Teatriakadeemias. Fotol konverentsi üks peakõnelejaid Marta Finkelštein (LMTA). Konverentsi esimene peakõneleja oli Gretchen Amussen (Euroopa Muusikanõukogu ekspert), kes käsitles teemat “Power relations in Higher Music Education”.

ECMTA aastakoosolek ja konverents Vilniuses Leedu Muusika- ja Teatriakadeemias. Foto on tehtud Liikmete Foorumil.

Meistriklassis osalenud tudengid Elena ja Giedrius Leedu Muusika- ja Teatriakadeemiast, kes osalesid P. Väinmaa meistrikursuste tunnis Hindemithi sonaadiga oboele ja klaverile. 

Konverentsi lõppkontsert toimus Vilniuses Leedu Muusika- ja Teatriakadeemia Suures saalis, kus Leedu tudengid esinesid ülikõrgel tasemel kammermuusikakontserdiga, kus kõlas teoseid erinevatest ajastutest: Reich, Respighi, Englund, Brahms, Mendelssohn jne. 

Leedu Muusika- ja Teatriakadeemia Suur saal. Kontserdi avamisel kõneleb LMTA kammermuusikaosakonna juhataja Indre Baikštyte.

Olid erakordselt rikastavad ja huvitavad päevad Kaunases ja Vilniuses koos kolleegide ja õpilastega! 

Kõigi õpirändel osalenute poolt tänan kooli selle võimaluse eest, end erialaselt täiendada Erasmus+ programmi raames.

Ilusat kevadet soovides
Piret Väinmaa
Tallinna Muusika- ja Balletikooli klaveri eriala ja kammermuusika õpetaja