TEE PAUS ISTUMISSE JA TÕUSE TOOLILT
ISTUMISLIIKUMATUS – SITTING IMMOBILITY

Tallinna Muusika- ja Balletikool kutsub tõusma toolilt ja
teadlikult märkama ning vältima liigset istumist ehk liig-istumist!
Eesti on EL digitaalsuse edetabelis üheksandal, kuid pikalt ning pausideta liig-istumises
„eesrindlikult“ kuuendal kohal. Kas võiksime ehk toolilt tõusta?
“Terved kodanikud on suurim vara, mis igal riigil olla saab” – nii on öelnud endine
Suurbritannia peaminister Winston Churchill.
Rahvusvaheliste teadlaste sõnul läks istuv eluviis maailmale juba 2013. aastal maksma
67,5 miljardit dollarit.
Spordibioloog Kristjan Port hoiatab „Aastatepikkune istumine hävitab tervise –
haigused, mida sellega seostatakse on üllatavad“.
„Liig-istumisse pauside tegemine on kasulik nii inimeste tervisele kui ka riigi
rahakotile. Liig-istumast tõusmisega säästaksime Eesti riigikassasse arvutuslikult ehk
0,5 miljardit eurot aastas. Sellest saaksime edendada haridust ja tervishoidu, suurendada
medõdede sissetulekut ja toetada nüüdisaegse haigla ehitamist“ – ütleb liikumis- ja
sporditeaduste doktor, kinesioloogia ja biomehhaanika teaduste professor Ragnar Viir.
/Allikas: R.Viir „Sitting immobility ehk istumisliikumatus“. Väitekiri. Tartu Ülikool,
2010 /
Koolitus koosneb loengust ja praktilistest liikumisharjutustest ning seda on võimalik
tellida mahus 1,5 – 3 tundi (2 – 4 akadeemilist tundi).

Teemad:

• Istuv eluviis ja liikumisharjumused
• Pausideta liig-istumine ehk istumisliikumatus, selle tunnused, tagajärjed ning vältimine
• Liig-istumise materjalid ja videonäited
• Praktilised liikumisharjutused

Koolitajast:
Piret Hinrikus-Sage on lõpetanud Tallinna Muusikakeskkooli (1991 koorijuhtimine) ning omandanud Tallinna Ülikooli kultuuriteaduskonnas koreograafia eriharu ning tantsujuhtimise erialal magistrikraadi MA (1996) prof. Mait Agu kursusel. Aastatel 2001-2009 töötas Piret Hinrikus-Sage Austraalias, Sydney Ülikooli Konservatooriumis Orff pedagoogika õpetajana. Lisaks on Piret Hinrikus-Sage end täiendanud 2010 Austrias, Salzburgi Mozarteumi Ülikooli Orff Instituudis „Elemental music and dance education“ kursusel. Aastast 2010 on Piret Hinrikus- Sage rütmika ja tantsuõpetaja Rocca al Mare Koolis ning aastast 2022 Tallinna Muusika-ja Balletikooli MUBA juhtõpetaja ning oskusainete sektsiooni, liikumisõpetuse koordinaator, samuti rütmika õppevara ja CD „Kollane“ töörühma liige ning kaasautor.

Foto: Raul Ollo

Info ja tellimine:

Sirje Mõttus

Täiendõppe projektijuht

MUBA koolituste kõik õigused on kaitstud
(sh. sisukirjeldused ja koolituste nimed)