Tallinna Muusika- ja Balletikooli kolmel õpetajal avanes 2023 aasta märtsikuus võimalus käia õpirändel Riia Toomkiriku Koori koolis.

Õpetaja Triin Ella külastas erinevaid muusikatunde, kohtus ja jälgia nii vokaali kui ka kooridirigeerimise tunde.
T. Ella: “Tunnid olid professionaalsed ning väga sõbralikus õhkkonnas ollakse nõudlikud ning õpetatakseeakohase nõudlikkusega. Vokaali õpetajate tundides õppisin tundma nende vokaalmetoodikat ja veendusin, et naaberriigi vokaalpedagoogid õpetavad juba päris noori täieliku klassikalise vokaaltehnika põhimõtete järgi. Laulmise õpetajad on ise professionaalsed muusikud. Väga huvitav oli jälgida teiste vokaali õpetajate tunde, tajuda nende metoodikat. Huvitav oli jälgida erinevate kultuuride ja keeleruumide põhjal vokaaltehnika õpetamise eripärasid ning loomulikult tutvuda kolleegidega ja nende õpetamismeetoditega.

MUBA lauluõpetaja Triin Ella ja Riia Toomkiriku koori kooli lauluõpetaja Valda Dzene

Riia Toomkiriku koori kooli direktor Jānis Ziņģītis

Kooridirigeerimise juhtõpetaja Ingrid Kõrvits läks rändele küsimustega: “Kas meie metoodikad erinevates koolides on pigem sarnased või erinevad? Kuidas on lahendatud õpilaste koormusega seotud probleemid, kuidas panna õpilased rohkem oma erialale pühenduma ning kuidas leida sobiv vahekord kohusetunde ja vaba tahte vahel?”

Peale Riias käiku antud tagasisides tõdes ta: “Õpiränne ületas ootusi. Olen vaimustunud Riia Toomkiriku koorikooli õppekorraldusest,õpetajate professionaalsusest ning õpilaste heast tasemest. Hea meel on, et meie koolide õppekorralduses on ka päris palju sarnast. Huvitav oli jälgida, millise ülima põhjalikkusega dirigendid noortega töötasid. Nagu professionaalsete kooridega. Ning kui distsiplineeritud olid lauljad. Samuti üllatas Läti kooride kõrge tase vabariiklikul koorikonkursil Riia Ülikooli aulas, mida koos õpirändel olnud õpilastega kuulasime.”

Ingrid Kõrvits koos kahe MUBA õpirändel olnud õpilase – Urmeli Valgre ja Inger-Paula Udega (vaata nende kajastust https://www.instagram.com/vehimekategalatis/) Läti Rahvusooperis

Läti rahvusooperi saal

Läti vabariiklik koorikonkurss Riia Ülikooli aulas.

MUBA koorijuhtimise ja Riia Toomkiriku koorikooli õpilased kooli fuajees.

Õpetaja Andrus Siimon andis partnerkooli õpilastele meistriklassi tunde, jagades oma teadmisi eesti muusika interpreteerimisest ja dirigeerimisest. Vaimustunult jälgis ta oma kolleegide tööd kooriproovides. A. Siimon: “Kõige muljetavaldavam oli kooriproovide jälgimine. Mulle meeldis nende kooride kõla ja lauljate hääletehnilised oskused. Sain palju uusi ideid, mida rakendada oma töös.”

Riia Toomkiriku koorikooli õpetajad Jurģis Cābulis, Mārtiņš Klišāns, Aaira Birziņa ning MUBA koorijuhtimise õpetajad Ingrid Kõrvits ja Andrus Siimon ühisel õhtusöögil Riias.