20.09-24.09.2023 Re/Generation kammermuusika sessioon Stockholm, Lilla Akademien
Kohe 2023.õppeaasta esimesel kuul seilasid üle mere Rootsi 15 MUBA põhikooli ja gümnaasiumi õpilast koos õpetajate Reet Ruubeli ja Jana Peäskega. Nad külastasid 20.09-24.09 Erasmus+ koostööprojekti Re/Generation raames Stockholmi Lilla Akadeemiat.Toimus viimane projekti sessioon. Ühiselt valmistati ette kontsert “Över Östersjön” – ”Üle Läänemere”, mis toimus Kuninganna Silvia kontserdisaalis (Drottning Silvia Konsertsal). Õpilased mängisid erinevates kammerkoosseisudes ja kontserdil kanti ette ka helilooja Jill Jarmani värske kammerorkestri teos “Lineage”, mida dirigeeris Mark Tatlow.
Õpetaja Reet Ruubel:
” Mul on ülimalt hea meel ja tunnen, et see oli nagu suur vedamine, et sattusin õpetajana kaasa tegema Lilla Akadeemia ja MUBA ühises Erasmus+ koostööprojektis. Miks?, aga seetõttu, et suures plaanis on tegemist sarnaste eesmärkidega toimivate õppeasutustega ja koolide suund- õpilasi muusikasse tuua, neile üldaineid ja muusikat ühes majas õpetada, neid läbi helikunstiga tegelemise interpreetideks kujundada, neid muusikutena koostööle ärgitada, neid õpetada ühte kunstiharu armastama?!
Nägin Stockholmis asuvas Lilla Academia`s sarnaselt toimivat õpikeskkonda ja nagu ütles kooli rektor Emelia Gardemar, et kui nemad kevadel 2023 Tallinna Muusika- ja Balletikoolis käisid, tundsid nad samuti, et meie koolid on sarnased ja MUBAs tehakse sarnast asja.
Kuna olen muusikaõpetaja ja töötan peamiselt õpilasega individuaalselt, ehk ma ei ole rühmaõpetaja, siis meeldiv äratundmine, et meie kooli õpilased, keda oleme harjunud maja peal kohtama, ja tean neid vaid põgusalt, siis projektis osales korraga 15 peamiselt gümnaasiumi õpilast ja need 5 päeva olid piisavad, et neid tundma õppida ja teada saada, et tegemist on noorte muusikutega, suurepäraste inimestega, avatud suhtlejate ja korrektsete, abivalmis inimeste ja toetavate kolleegidega nii endavanustele kui ka meile, õpetajatele, kes me nendega kaasas olime. Oleme nende üle uhked!
Koostöö sealsete õpetajatega, sealsete noortega sujus tõrgeteta, avatud olek ja abivalmidus tagasid suurepärased suhted ja tulemused ühisel lõppkontserdil. Sealsed kolleegid soovivad väga, et taoline koostöö saaks võimalikult jätkuda.
Mis ma õppisin sellel perioodil, mida kogesin? Peamiselt seda, et oleme sarnased ja siiski pisut ka erinevad, kuid eesmärgid on absoluutselt sarnased: noori õpetada/juhendada muusikat armastama, olla kannatlikud, leida igale lapsele nende eripära arvestades võimalikult õiged vahendid, et neil säiliks rõõmus meel, uudishimu ja töötahe ja et õpetaja töös ei saagi olla rutiini ega seisakut, sest lapsed/noored on erinevad ja see annab nii palju võimalusi avastada uusi meetodeid töös nendega.
Kõik on pidevas arenemises, muutuses, mis teeb õpetaja töö kordumatuks.
Pean tänama ka MUBA kooli Rahvusvahelise koostöö korraldajat, Eve Neumanni, kelle professionaalsus, projekti juhtimine, osalejate informeerimine, igakülgne toetamine, kõiges kogu aeg vajadusel abiks olla teeb ta asendamatuks inimeseks. Suur tänu talle! “
Vaata ka esitlust SIIT