Elektroonilise muusika loomise põhialused Ableton Livega
Koolitus toimub Euroopa Liidu ühtekuuluvus- ja siseturvalisuspoliitika programmi „Täiskasvanuhariduse arendamine ja mitteformaalsete õppimisvõimaluste pakkumine“ raames (fond VÕTI).
VÕTI prioriteetseteks sihtrühmadeks on: erialase tasemehariduseta täiskasvanud, keskhariduseta täiskasvanud, aegunud oskustega täiskasvanud.
Valdkonna täpsem sihtgrupp on välja toodud iga koolituse õppekavas.
![](https://muba.edu.ee/wp-content/uploads/2024/06/Kaasrahastanud_EL_kaksiklogod_EST_hor_color_RGB-1-5.jpg)
![](https://muba.edu.ee/wp-content/uploads/2024/06/0_haridusmin_3lovi_est-4-1024x410.png)
Aeg: 07.03, 08.03, 14.03, 15.03.2026, kell 10.00-15.45
Koht: Tallinna Muusika- ja Balletikool
Grupi suurus: 12-13 inimest
Nõuded õpingute alustamiseks: Koolitusel osalemiseks on vajalik eesti keele oskus kõnetasemel ja arvuti kasutamise oskus kesktasemel.
Sihtrühm: Vabakutselised, töötavad või mittetöötavad täiskasvanud, kes tegelevad muusika loomisega, samuti muusikapedagoogid.
Koolitusel ei saa osaleda tasemeõppes õppijad, samuti MUBA õppurid ega töötajad.
Koolitajad: Indrek Palu
Õppe maht: kokku 24 akadeemilist tundi
Auditoorne: 8 akad. tundi
Praktiline: 16 akad. tundi
Iseseisev töö: 0 akad. tundi
![](https://muba.edu.ee/wp-content/uploads/2024/05/0624_ORS1871-768x1024.jpg)
Koolituse sisu:
Auditoorne õpe:
• Ableton Live programmis partituuri visandamine.
• Rütmimustrite sisestamine MIDI-klaviatuuriga ja käsitsi.
• Klaviatuuril mängitud rütmimustrite täiendamine, toimetamine ja käsitsi joonistatud mustri loomulikuks esituseks kujundamine.
• Helikõrgused: meloodiate konstrueerimine ja erinevate laadide kasutamine.
• Akordid: akordide konstrueerimine (konsonants, dissonants).
• Harmoonia: burdoon, parafoonia, heterofoonia, polüfoonia ja homofoonia. Hõre ja tihe faktuur harmoonilises plaanis.
• Ühe- ja mitmehäälse muusikalise materjali konverteerimine MIDI-informatsiooniks.
• Valminud projekti järeltöötlemine (partiide helitugevuse balansseerimine, heli paiknemine stereo panoraamis, heli sageduste filtreerimine ja ruumi kõla suuruse valimine.
Praktiline õpe:
• Projekti ideede visandamine. Teose pikkus, tempo, vormiline jaotus, dünaamiline plaan, instrumentide valik ja nende paiknemine partituuris. Visandpartituuri loomine Ableton Live programmi töölaual. Heli- ja MIDI-radade loomine, projekti tempo ja taktimõõdu seadistamine. Metronoomi seadistused ja selle kasutamine.
• Ableton Live töölaua jaotamine projektile sobivateks vältusteks. Millal rütmimustreid salvestada MIDI-klaviatuuri abil ja millal neid käsitsi joonistada.
• Rütmiharjutused ja moodused, mis aitavad saavutada erinevaid rütmistruktuure (nt. rütmiline versus arütmiline, sünkoobid, polümeetrika ja polürütmika).
• Erinevate helilaadide sisestamine kasutades Ableton Live laadiastmete kirjeldajat. Lühikesed meloodia ehitamise harjutused.
• Akordide ehitamine Ableton Live-s. Akord kui üksik objekt ja teineteisega koosluses. Konsonantsed ja dissonantsed akordid.
• Lühikeste muusikaliste fragmentide loomine kasutades eelnevalt loodud rütmi, meloodia ja akordide harjutusi. Lihtsamaid kompositsioonilisi võtteid: burdoon, imitatsioon, parafoonia, heterofoonia, muusikalise objekti peegeldamine y-telje suhtes (vähikäik) ja x-telje suhtes, objekti kahekordne helivältuste pikendamine ja lühendamine.
• Oma projekti, 1-2 minutilise miniatuuri, visandamine Ableton Live-is. Tempo ja metronoomi seadistamine. Töölaua helivältuslik jaotamine projektile ja ideele sobivas suuruses.
• Eelnevalt valminud muusikaliste objektide välja valimine ja nende paigutamine Ableton Live-s is loodud alusele.
• Meloodia ja akordide suhe kasutades Ableton Live-is pakutavate erinevate laadide töölaua seadistusi.
• Meloodia koostöös burdooniga. Meloodia kasutamine läbi parafoonilise võtte. Meloodia dubleerimine erinevates häältes või instrumentides eri aegadel – imitatsioon, polüfoonia.
• Audio rea muutmine MIDI-informatsiooniks, eesmärgiga kasutada selles partiis uut virtuaalset instrumenti. Keerukamate rütmide puhul kasutatakse taandamise ehk kvantiseerimise meetodit. Mitmehäälse muusika puhul õpitakse leidma ning eemaldama üleliigset infot, lähtudes heli levimise füüsikalistest printsiipidest (nt. ruumi akustika).
• Partiide helitugevuse ja dünaamika silumine kasutades virtuaalseid kompressoreid (liiga vaiksed helid võimendatakse ja liiga valjud surutakse vaiksemaks). Limiter ehk helitugevuse piiri määraja. Töötamine helisageduste filtriga ehk ekvalaiseriga, et saavutada projektile sobiv kõla. Erinevate partiide signaalide paigutamine stereo panoraamis, et laiendada kuulaja tajutavat ruumi, milles muusika kõlab. Kaja (reverb) ja viivise (delay) kasutamine.
• Teose viimistlemine – tempo muutuste, fraasi esitusliku dünaamika ja karakteri seadistused.
• Teose eksportimine audiofailiks (lõplik versioon) või midifailiks
Lõpetamise tingimused ja väljastatavad dokumendid:
Kursusel osalejale on kohustuslik osalusmäär kontaktõppest vähemalt 70%.
Õpiväljundite saavutamist hinnatakse lühikese (1-2 min) omaloomingulise muusikateose alusel, mis valmib koolituse jooksul juhendatud praktiliste ülesannete käigus.
Praktilised tööd loetakse sooritatuks, kui koolituse läbinu:
- on loonud visandpartituuri programmis Ableton Live, järgides etteantud parameetreid ning kasutades programmi funktsioone vastavalt etteantud juhendile;
- on viimistlenud oma teose vastavalt seatud eesmärkidele;
- on eksportinud valmis teose audio- või midifailiks.
Mitteeristav hindamine. Kursusel osalejale väljastatakse tunnistus. Kui osavõtja ei osale õppetöös ülalpool toodud tingimustel, siis väljastatakse talle tõend osaletud tundide kohta.
Õppekavaga saad tutvuda SIIN
NB! Palume enne registreerumist tutvuda koolituse tingimustega:
- Kursusele registreerumine ei taga tasuta õppekohta.
- Õppegrupid komplekteeritakse koolituse õppekavas väljatoodud sihtrühmale vastavuse alusel ning õppija osalemissoovi põhjendust arvesse võttes.
- Õppekoht kinnitatakse täiendõppe projektijuhi poolt iga osalejaga eraldi maili teel.
- Tasuta õppekohta vastu võttes kinnitab osaleja, et osaleb õppes vähemalt 70% ulatuses ja lõpetab koolituse, täites koolitaja poolt ettenähtud ülesanded ning saavutades õpiväljundid.
- Koolituse läbiviijana on Tallinna Muusika- ja Balletikoolil õigus õppes vähem kui 70% osalenutele, õppe katkestanud või õpiväljundeid mittesaavutanud osalejatele esitada arve nagu tasulise koolituse puhul.
Antud koolituse hind tingimuste mittetäitmisel on 384 EUR, koolituse eest tasumine toimub arve alusel.
Registreerumine kursusele toimub läbi täienduskoolituste infosüsteemi JUHAN.
Kursusele registreerumine algab alates 01.09.2025
Kursuse hind: TASUTA
Täiendav info kursuse toimumise ja tingimuste kohta:
![](https://muba.edu.ee/wp-content/uploads/2023/12/image.png)
Sirje Mõttus
Täiendõppe projektijuht
sirje.mottus@muba.edu.ee
tel. 5201057
MUBA koolituste kõik õigused on kaitstud
(sh. sisukirjeldused ja koolituste nimed)