Otse sisu juurde Lülita kõrgkontrastsust Ligipääsetavus

8.–9. novembril 2025. aastal toimub üle-eestiline klassikaliste lauljate konkurss Eesti Hääled 2025 Tallinna Muusika- ja Balletikoolis. 

Konkursile on oodatud osalema noored lauljad üle Eesti vanuses 11–24 eluaastat. Konkurss on mõeldud klassikalise laulutehnikaga alustavatest lastest kuni MUBA kutseõppe ja EMTA eelõppe õpilasteni.

Eestis toimub väga palju laulukonkursse lastele ja noortele, kuid otseselt klassikalise häälekooliga laulvatele noortele väljund puudub. Konkurss Eesti Hääled 2025 ongi ellu kutsutud selleks, et anda võimalus klassikalisel laulustiilil leida laiemat kõlapinda Eestis, näidata võimalusi nii õpingute jätkamise kui ka tulevase elukutse valiku perspektiivis ning kõige olulisemana – täita Eestis hetkel puuduv tühimik klassikalise laulmisega tegelevate noorte jaoks. 

Konkursil on noortel lauljatel võimalus laulda suurepärase akustikaga Muba Suures saalis, panna end proovile eakaaslastega mõõtu võttes, oma silmaringi laiendada ning lisaks saada professionaalse žürii käest arendavat tagasisidet.  

Konkursil toimuvates töötubades saavad nii noored lauljad kui ka nende juhendajad täiendada enda erialaseid teadmisi oma ala professionaalide käe all. Töötubades käsitletakse lavalist esinemist ja väljendust, liikumist, lavakõne aluseid ning samuti sooritust mõjutavaid psühholoogilisi tegureid.

Konkurss Eesti Hääled 2025 on erakordne võimalus liita nii noored lauljad kui ka nende juhendajad selgete eesmärkidega ühtseks kogukonnaks, et klassikaline laulukunst Eestis oleks tõusuteel ning kasvaks peale noori professionaalseid lauljaid nii Eesti kui ka maailmalavade jaoks.

Konkursi eesmärgid:

  • Tõsta noorte hulgas fookusesse klassikaline vokaalkunst ja selle erialased võimalused tulevikuks: meie soov on tutvustada klassikalise laulu rikkust ja selle pakutavaid karjäärivõimalusi noorele generatsioonile.
  • Edendada klassikalise laulustiili jätkusuutlikkust Eestis: soovime panustada selle väärika kunstivormi elujõulisuse säilitamisse ja arendamisse Eestis.
  • Anda noortele lauljatele võimalus end konkursi olukorras proovile panna: pakume turvalist ja motiveerivat keskkonda esinemisoskuste arendamiseks ja konkursikogemuse saamiseks.
  • Luua võimalus õpilastele ja õpetajatele uute kontaktide tekkeks: konkurss on suurepärane platvorm suhete loomiseks teiste lauljate ja pedagoogidega üle Eesti.
  • Aidata luua ühtse klassikalise vokaalkunsti väärtuste ruumi Eestis: soovime tugevdada klassikalise laulu kogukonda ja ühiseid väärtusi.
  • Tutvustada klassikalise laulu õpingute võimalusi Tallinna Muusika- ja Balletikoolis: anname infot kvaliteetse klassikalise laulu hariduse omandamise võimaluste kohta.
  • Luua võimalus kohtuda teiste noorte lauljatega ja üksteise esinemistest leida inspiratsiooni oma õpingute jätkamiseks: konkurss on inspireeriv kohtumine sarnaste huvidega noortele, pakkudes motivatsiooni ja uusi ideid.

Konkurss toimub ühes voorus ja neljas vanusegrupis, igas vanusegrupis kuni 15 osalejat. 

Vanusegrupid:
11–13 aastased
14–16 aastased
17–19 aastased (sh kutseõpe, akadeemia eelõpe)
20–24 aastased (sh kutseõpe, akadeemia eelõpe)

Konkursi tingimused:

  • Kõikides vanusegruppides tuleb esitada kaks teost klaveri saatel. Fono kasutamine pole lubatud. Kava peab olema esitatud peast. Kontsertmeistri vôimalus lisatasu eest.
  • 11–13 aastased: üks eesti rahvalaul ja üks eakohane laul vabal valikul (millest üks on soovi korral a cappella)
  • 14–16 aastased: üks eesti rahvalaul ja üks eakohane laul vabal valikul (millest üks on soovi korral a cappella)
  • 17–19 aastased: üks aaria või laul 16.–18. sajandist ning üks eesti helilooja eestikeelne soololaul. Aaria peab olema esitatud originaalhelistikus ning -keeles. Kava pikkus kuni 8 minutit.
  • 20–24 aastased: üks aaria alates 18. sajandist kuni kaasajani ning üks eesti helilooja eestikeelne soololaul või aaria. Kava pikkus kuni 9 minutit.

Konkursile registreerimine algab 1. oktoobril 2025. Täiendav info MUBA kodulehel ning Eesti Hääled Facebooki lehel.