Inimõiguste Instituut tõi MUBAsse rändnäituse „Inimõiguste kujunemislugu“.
Koos õpilastega panime 28. märtsil näituse üles A-korpuse 3. korruse koridori, kus kõik saavad seda uudistada – ja kindlasti saab seal teada nii mõndagi uut.

ÜRO inimõiguste ülddeklaratsiooni vastuvõtmisest möödus 10. detsembril 75 aastat. Sellel teemal on küll palju räägitud ja arutletud, aga ega see teema kunagi otsa saa…

Näitus „Inimõiguste kujunemislugu“ näitab inimõiguste idee sajanditepikkust arengut. Inimõiguste juured ulatuvad vanimate tsivilisatsioonide tõekspidamisteni inimese väärikuse ja üksteise austamise kohta. Nii nagu ühiskonna toimimine ei ole võimalik ilma ühiste reegliteta, on ka inimõigused sõnastatud normidena.

Näitus selgitab, kuidas jõuti mõtteni, et vastastikune austus peaks olema sätestatud ka seadustes ja rahvusvahelistes lepingutes. Alates 1919. aasta Eesti Vabariigi valitsemise ajutisest korrast on meie põhiseaduste teine peatükk alati sätestanud inimese põhiõigused. Muu hulgas heidab näitus pilgu ka erinevatele Eesti põhiseadustele. Lisaks selgitatakse, kuidas on omavahel seotud inimõigused, usulised, looduse, keelelised õigused ja julgeolek. Näitus on trükitud 17 kahepoolsele bännerile, mis paigaldatakse kergetele, teisaldatavatele,
2 m kõrgustele konstruktsioonidele.

Näituse üheks olulisemaks eesmärgiks on täiendada koolide haridusprogrammi ning tõsta õpilaste teadlikkust inimõiguste tähendusest, inimväärikusest ning nende edendamisest ja kaitsmisest – eriti tänases maailmas, kus sõja, kriiside, pingete ja totalitaarse võimu esimesteks ohvriteks on tihti just inimõigused.

Õpetajatele pakub näitus võimalust mitmekesistada õppetööd, et kinnistada infot ja teadmisi õpilastes huvitavamal moel – näiteks viktoriinide, esseede või muude sobivate töövormide kaudu.
Vaata ka veebinäitust SIIT

Saaremaa Gümnaasium, kus näitus on varem üleval olnud, andis koolijuht Ivo Visaku kaudu tagasisidet, et tal oli väga hea meel näituse üle. See informatiivne väljapanek avas koolis elava vestlusringi ja aitas õpilastel teemat veelgi paremini mõtestada.

Näitust saab tellida koolidesse ning kasutada seda abimaterjalina näiteks ajaloo- või ühiskonnaõpetuse tundides.
„Inimõiguste kujunemislugu“ on Inimõiguste Instituudi viies hariduslik rändnäitus. Varem on ilmunud ka:
– „10 põhiõigust“
– „Eesti rändeajastul“
– „Inimõigustest nõukogude ühiskonnas“
– „Anne Frank – ajalugu tänaseks päevaks“
MUBAs saab näitust vaadata kuni õppeaasta lõpuni juunis.

Näituse väljaandja on Inimõiguste Instituut*.

  • Inimõiguste Instituut on Eesti esimene ja vanim sõltumatu organisatsioon, mis tegeleb
    süstemaatiliselt inimõiguste kaitsmisega. Instituut asutati 10. detsembril 1992. aastal,
    rahvusvahelisel inimõiguste päeval. Instituudi asutamise algataja ja esimene patroon oli
    president Lennart Meri.

Rohkem infot Inimõiguste Instituudi rändnäituste kohta leiab:
naitused.humanrightsestonia.ee
MUBA poolt koordineerivad näitust
Katrin Aunpu ja Elisabeth Uudevald