Laupäeval, 18. veebruaril esinesid Tallinnas MUBAs „Kontsertmeistrite“ sarjas Andres Kaljuste ja Tallinna Kammerorkester. Prantsuse heliloojate Dutilleux’ ja Debussy loomingu esitamiseks liitus muusikutega Miklós Lukács oma Ungarist kohale toodud kontsert-cimbalomil.

Seekord tõi „Kontsertmeistrite“ sari kuulajate ette muusika Andres Kaljuste valikus. Kavas oli poola, saksa ja prantsuse heliloojate looming – mõned Andres Kaljuste absoluutsed lemmikteosed ning 20. sajandi minimalistlik rütmiline energia, rikkalikud helivärvigammad ja melanhoolsed harmooniad. 

Kõlasid Poola helilooja ja rahvusvaheliselt tuntud Poola päritolu filmide muusika autori Wojciech Kilari „Orawa“ ja romantismiajastu klassiku Johannes Brahmsi Keelpillikvintett op. 111. Prantsuse heliloojate Henri Dutilleux’ „Mystère de l’instant“ ja  Claude Debussy „La plus que lente“ esitamiseks liitus Eesti muusikutega maailma üks tuntumaid cimbalomimängijaid Miklós Lukács Ungarist. 

Kontserdi lisaloona esitasid Andres Kaljuste ja Tallinna Kammerorkester Heino Elleri „Õhtulaulu“.

Tallinna Kammerorkestri 30. sünnipäevahooajaks loodud „Kontsertmeistrite“ sarjas on varem soleerinud Antti Tikkanen ja Minna Pensola, Robert Traksmann ning Hans Christian Aavik. Sarja kunstiline juht on Tõnu Kaljuste.

Andres Kaljustest

Mitmekülgne muusik Andres Kaljuste on publikule tuttav nii dirigendi-, viiuli- kui ka vioolamängija rollis. Samuti on ta hiljuti avatud Tallinna Muusika- ja Balletikooli klassikalise muusika loovjuht ning käesolevast hooajast Elleri Sinfonietta dirigent.

Tema muusikutee ning instrumendiõpingud said alguse Aino Riikjärve viiuliklassis ning jätkusid pärast Tallinna Muusikakeskkooli lõpetamist Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, Stockholmis Kuninglikus Muusikakõrgkoolis ning Berliinis, Hanns Eisleri Muusikakõrgkoolis.

Instrumentalistina on ta mänginud mitmete euroopa tipporkestrite ridades sh. Londoni Philharmonia, Royal Philharmonic Orchestra, Berliini Raadio Sümfooniaorkester ja Rootsi Raadio Sümfooniaorkester. Kammermuusikuna on ta salvestanud muusikat plaadifirmadele Navona ja Signum Records.

Kaljuste õppis dirigeerimist Sibeliuse Akadeemias, olles samaaegselt Helsingi Filharmoonikute vioolarühma kontsertmeister. Tänaseks on ta dirigendina teinud koostööd mitmete orkestritega, s.h. Helsingi Filharmoonikud, Tampere Filharmoonikud, Odense Sümfooniaorkester, ERSO, Rahvusooper “Estonia”, Lahti Sinfonia, Oulu Sinfonia, Aarhusi Sümfoonikud, Tallinna Kammerorkester, Keski-Pohjanmaa Kammerorkester jpt.

Tallinna Kammerorkestrist

Tallinna Kammerorkester, asutatud 1993. aastal, on Eesti ainus püsikoosseisuline keelpilliorkester. Kollektiivi asutaja, kunstiline juht ja peadirigent on Tõnu Kaljuste. 2014. aastal oli Tallinna Kammerorkester kaastegev Arvo Pärdi autoriplaadil „Adam’s Lament”, mis tõi dirigent Tõnu Kaljustele Grammy. Lähemalt: www.tko.ee

Galerii on leitav SIIT
Fotod Rene Jakobson