Otse sisu juurde Lülita kõrgkontrastsust Ligipääsetavus

“Playthings” Collegium Musicale ja Rascher saksofonkvartett (Saksamaa) ning MUBA saksofoni  õpilased


16.dets.

MUBA

17:00 – 18:00

Kõlab eesti tippkammerkoor Collegium Musicale ja maailmas suurt tunnustust pälvinud Rascher saksofonkvarteti (Saksamaa) esituses esmakordselt Rudolf Tobiase teoste seaded koorile ja saksofonikvartetile.

Laupäeval 16. detsembril kl 17 MUBA Suur saal.
Kõlab eesti tippkammerkoor Collegium Musicale ja maailmas suurt tunnustust pälvinud Rascher saksofonkvarteti (Saksamaa) esituses esmakordselt Rudolf Tobiase teoste seaded koorile ja saksofonikvartetile.

Maailmaesiettekanne noorelt ja andekalt eesti heliloojalt Marianna Liikilt spetsiaalselt selleks sündmuseks tellitud kontserdi nimiteos “Playthings”. Kontserdil kõlavad ka Arvo Pärdi sügavad ja võimsad teosed nii lauljate kui saksofonide esituses.

“Kammerkoor Collegium Musicale ja maailmas suurt tunnustust pälvinud Rascher saksofonkvarteti jaoks on see neljas suur koostööprojekt. Rascheri virtuooslikku ja kõlavärvide spektrit on imetletud üle maailma kõikidel kontinentidel”, ütles dirigent Endrik Üksvärav. “Neid on nimetatud kroonimata saksofonide kuningaks klassikalise muusika maailmas. See on rohkem kui neli saksofoni, see mida nad suudavad avardab meie kujutlusmaailma. Nende kohalolu on olnud kuulajate jaoks alati suursündmus”, lisas dirigent.

Rudolf Tobiast ja Marianna Liiki ühendab see, et nad on mõlemad pärit Hiiumaalt ja ka see, et neil mõlemal on julgust proovida uusi väljendusvahendeid, uut ja senikuulmata harmooniaid ning uusi muusikalisi vorme.

Kontserti kroonib Arvo Pärdi ülev, sügav ja puudutav muusika.

MUBAs toimub ka kontserdieelne meistriklass, kus õpilastel on võimalik musitseerida ja õppida Rascher saksofonkvarteti liikmetelt parimat praktikat ning eriti tublid kursuslased  saavad koos kvartetiga esineda 16. detsembri õhtul ka MUBA laval.
“Selline meistriklass on noortele muusikutele kindlasti suureks motivatsiooniks, sest mitte igapäev ei saa sa õpilasena maailma nimedega koos musitseerida ja seda lausa kontserdi vormis!” kommenteeris MUBA saksofoniõpetaja Lauri Sepp.

Marianna Liik (s.1992) on sündinud ja kasvanud Hiiumaal Kärdlas ja lõpetanud Rudolf Tobiase nimelise Kärdla muusikakooli viiuli erialal. 2017. aastal lõpetas ta Eesti muusika- ja teatriakadeemia heliloomingu magistriõppe Helena Tulve ja Margo Kõlari juhendamisel. 2014. aastal omandas ta samas bakalaureusekraadi elektroakustilise kompositsiooni erialal õppides Margo Kõlari ja Malle Maltise käe all. 2017-2018 täiendas ta end Antwerpeni kuninglikus konservatooriumis Wim Henderickxi õpilasena. 
Marianna Liik on kirjutanud muusikat orkestrile, ansamblitele, koorile ning elektroakustiisi teoseid, loonud filmi- ja teatrimuusikat. 

Kammerkoor Collegium Musicale on tuntud ja tunnustatud oma kõla ja kõrgetasemeliste esituste poolest. Koori asutaja ja dirigent on Endrik Üksvärav. Koori repertuaar ulatub renessansist kaasaega, eriti oluline on Eesti heliloojate looming. 
Koori 13. tegutsemise aastasse jäävad kontserdid ja festivalid nii Eestis kui ka Itaalias, Prantsusmaal, Venemaal, Saksamaal, Tšehhis, Poolas, Soomes, Lätis, Maltal, Iisraelis, Liibanonis, Kreekas, Hollandis, Jaapanis, USA-s ja Kanadas. Olulistest festivalidest saab välja tuua näiteks „Rhein Vokal“ ja Schleswig-Holsteini festival Saksamaal, Al Bustani rahvusvaheline festival Liibanonis, „Moravsky Autumn“ Brnos, Tšehhis ja „Wratislavia Cantans“ Poolas. Kollektiividest kindlasti Helsingi Barokkorkester (Soome), Hamiltoni Filharmoonia orkester (Kanada), Raschér Saxophone Quartet (Saksamaa), NFM Leopoldinum Kammerorkester (Poola) ja barokkansambel Barrocade (Iisrael). Aastas annab koor ligi 40 kontserti. 2020. aastasse jäi ühtlasi kolme tunni jagu Eesti heliloojatelt tellitud teoste esiettekandeid. 
2017. aastal võitis koor EBU rahvusvahelise koorikonkursi „Let the People Sing“ grand prix. 
Eesti Kultuurikapitali helikunsti sihtkapital tunnustas kammerkoori Collegium Musicale ja dirigent Endrik Üksväravat 2018. aastal aastapreemiaga Eesti koorimuusika särava edendamise ning pühendunud ja kõrgetasemelise tutvustamise eest nii Eestis kui ka välismaal. 

Aasta alguses valminud Erkki-Sven Tüüri koorimuusika album „Canticum Canticorum Caritatis“ pälvis tänavu mais Saksamaa plaadikriitikute ühenduse auhinna -„Preis der deutchen Schallplattenkritik“.

Koori tegevust toetavad Kultuuriministeerium, Kultuurkapital, Go Hotel Schnelli ja AS Ida-Tallinna Keskhaigla. 


Vaata lisa: www.collegegiummusicale.ee ja www.facebook.com/choircollegium

Collegium Musicale – kõlab hästi!