Kontsert
Radu Ratoi akordionikontsert
28.sept.
MUBA Suur saal
19:00 – 20:00
Laupäeval, 28. septembril kell 19.00 on Eesti publikul võimalus MUBA Suures saalis kuulata akordionivirtuoosi Radu Ratoi kontserti. 26-aastane Moldova muusik on arvukate rahvusvaheliste konkursside võitja ning on esinenud mitmete orkestrite (Potsdami Kammerorkester, Shenzheni Sümfooniaorkester, jt.) solistina.
Radu Ratoi sündis 20. septembril 1998 Moldovas Chișinăus. Ta on üks tänapäeva tuntumaid noori akordionimängijaid maailmas ja pälvinud muusikakriitikute poolt rahvusvahelist tunnustust. Radu on enam kui 40 riikliku ja rahvusvahelise konkursi võitja, mis teeb temast ühe oma põlvkonna edukama akordionimängija.
Muusikaõpinguid alustas Radu väga varakult, 6-aastaselt Chișinăus Aleksei Starcea kunstide koolis. Pärast oma esimese konkursi võitmist kõigest 9-aastaselt võeti ta Ștefan Neaga muusikakolledži õpilaseks. Bakalaureuse- ja magistriõpinguid jätkas Radu Ratoi Taani Kuninglikus Muusikaakadeemias Kopenhaagenis tunnustatud akordioniõpetaja Geir Draugsvolli klassis.
Radu on esinenud Euroopa ja Aasia olulisemates kontserdisaalides, sealhulgas Berliini Filharmoonias, Kopenhaageni Raadio kontserdimajas, Kanada Ülikooli Victoria kontserdimajas, Kopenhaageni Tivoli saalis, Aram Khachaturiani kontserdimajas Jerevanis, Harbini kontserdimajas, Pekingis, Shenzhenis, Shanghais (Hiina) ja teinud koostööd Potsdami Kammerorkestriga, Taani Kuningliku Akadeemia (RDAM) sümfooniaorkestriga, Moldova Rahvusliku Sümfooniaorkestriga, Shenzhen ja Marche sümfooniaorkestritega.
Alates 2024. aasta suvest töötab Radu solistina Moldova Kammerorkestri juures. Tema repertuaaris on erinevaid stiile alates klassikast, modernismist, jazzist kuni erinevate maade rahvamuusikani.
2018. aastal autasustas Moldova Vabariigi president Radu Ratoid diplomiga silmapaistva muusikategevuse eest. 2022. aastal pälvis ta Moldova Vabariigi presidendilt Maia Sandult ühe olulisema Moldova rahvusliku tunnustuse – “Master of Arts”.
Kontserdi toovad teieni Tallinna Muusika- ja Balletikool koostöös MTÜ Akordionikooliga. Kontserti toetab Moldova Vabariigi Suursaatkond ja kaasrahastatud Erasmus+ poolt.
KAVA
I osa
Jean-Philippe Rameau (1683–1764) – Avamäng balletist “Pygmalion” RTC52
Johann Sebastian Bach (1685–1750) – Inglise süit nr 3 g-moll BWV 1043
Ferenc Liszt (1811–1886) – “Transtsendentsed etüüdid”
nr 8 “Wilde Jagd” ja nr 10 “Appassionata”
II osa
Franz Schubert (1797–1828) – Keelpillikvartett nr 14, d-moll “Tütarlaps ja surm”
III osa Scherzo. Allegro molto D. 810
Per Nørgård (*1932) – “Anatoomiline safari”
Camille Saint-Saëns (1835–1921) – “Surmatants”
Dražan Kosorić (*1976) – “Balkani tango”
NB!
Kohapeal piletimüüki ei toimu. Pileteid on võimalik osta kuni kontserdi alguseni läbi Fienta piletimüügi keskkonna.