25. aprill oli ilus päev – meie vana hea otsakooli maja sai toreda mälestusmägi. Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli hoone (Vabaduse väljak 4) fassaadil avati mälestustahvel, millele on kantud selles majas asunud õppeasutuste – Tallinna Konservatooriumi ja Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli – nimetused ning majas tegutsemise aastad.
Pidulikul avamisel kõnelesid Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia rektor Ivari Ilja, Tallinna Muusika- ja Balletikooli juht Timo Steiner ning Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli pikaaegne õpetaja Raili Sule. Esines akadeemia vaskpilliansambel Indrek Vau juhendamisel.
„Kui imetleme üht suurt ja võimast jõge, tasub alati teada, kus on tema algus. See on lätetes, mis ühinedes on lõpuks kasvanud uhkeks vetevooks. Nii on ka meie muusikakultuuriga, mille üks olulistest lätetest on asetsenud paigas, mida nüüd märgistab see kena mälestustahvel,“ sõnab Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia rektor Ivari Ilja ja lisab: „Tahvli paigaldamine on austusavaldus kõigile neile, kes on olnud seotud selle majaga, töötanud ja õppinud Tallinna Konservatooriumis ja Tallinna Muusikakoolis, mis hiljem sai endale Georg Otsa nime, kes on panustanud meie muusikahariduse ja kultuuri arengusse.“
„Koolina on haridus, mälu ja traditsioonid meile mõistagi südamelähedased. Ja eriti need, mis muusikaharidusega seonduvad. Oleme harjunud, et haridust antakse koolis, aga tore on ka õppida n.ö õppimata, linnaruumis jalutades ja oma meelt sinna paigutatud info, näituste ja teabega avardades. Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli õigusjärglasena oleme osalised selles juba üle saja aasta tagasi toimunud ja tohutu muusikalise mõjuga sündmuses, mil asutati Tallinna Kõrgem Muusikakool. Tänu infotahvlile kooli kunagises asupaigas on ka pealinna elanik ja külaline selle fakti võrra rikkam,“ ütleb Tallinna Muusika- ja Balletikooli juht Timo Steiner.
Tallinna Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli endine direktor, Kultuuriministeeriumi muusikanõunik Ivo Lille: „Vabaduse väljak 4 on eesti kultuuri ja eelkõige muusikakultuuri seisukohalt äärmiselt oluline hoone. Selle fassaadil avatud tahvel aitab hoida mälestust hoones asunud Tallinna Konservatooriumi ja Tallinna Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli ajaloost ning ühendab hoonega seotud kogukonda.“
Õpetaja Raili Sule andis lühikese ent ilusa ülevaate sellest, kuidas kool sellesse majja loodi ja kuidas seal toimis. Hoones asus aastatel 1922–1944 Tallinna Konservatoorium ning aastatel 1944–2022 Georg Otsa nimeline Tallinna Muusikakool.
Ilusat jalutuskäiku vanalinna ja endisesse otsakooli hoovi!
Fotod: Vahur Lõhmus