Naissoo nimeline heliloomingu konkurss toimub sel aastal juba 40. korda, mis ühtlasi teeb sellest tänase Eesti muusikamaastiku pikima ajaloo ja järjepidevusega heliloomingu konkursi.
Konkurss on aastast 1983 toimuv noortele heliloojatele mõeldud loominguvõistlus, mida korraldas Georg Otsa nimeline Tallinna Muusikakool ja mida alates eelmisest aastast korraldab Tallinna Muusika- ja Balletikool e MUBA (mille alla ühines 2022. a ka Otsakool).
Heliloomingu konkursi idee on ergutada noori muusikuid looma uut eesti muusikat.
Uudisloomingulistele võistlustöödele (laulud ja instrumentaalpalad) žanrilisi piiranguid ei ole ja võistlustööde ettekandmine lõppvoorus toimub autoripoolsete jõududega.
Naissoo konkursi laureaat Taavi-Hans Kõlar: “Konkurss on hea väljund loomingule, mis paisu taha koguneb ja tahab välja saada. Tänu sellele sai üldsusele tutvustada muusikateoseid “Antarktika” ja “Vabadus”, millest viimane on ansambli “Minimal Windi” esimene lugu, mida avalikkusele tutvustati,” sõnab Kõlar tunnustavalt.
Võistlustööde esitamise tähtajaks, 01. märtsiks, laekus 37 tööd. Tänavused finalistid on (võistlustööd tähestikulises järjekorras): Ajatu hetk, Espressotonic, Grandpa, Holding Up The Walls, Keeruline, Killud, Let Me Burn The Moon, Long Walk, Love Letter, Moodne ja rumal, Paranähtus, Rapid Resonance, Rewind, Suvila, What If, Wildfire.
Uno Naissoo nimeline heliloomingu konkursi lõppvooru suur võistluskontsert ja tänavuste võitjate välja selgitamine toimub MUBA Suures kammersaalis 14. aprillil 2024 kell 14.00.
Võistlustöid hindab 6-liikmeline austusväärne žürii, mis koosneb tuntud Eesti heliloojatest, interpreetidest, lauljatest ja muusikavaldkonna professionaalidest: Marianne Leibur, Tõnu Naissoo, Liina Saar, Janno Trump, Joosep Sang ja eelmise aasta laureaat Ingrid Rabi.
Noori tunnustavad ja motiveerivad konkursil Eesti Autorite Ühing, Eesti Esitajate Liit, Eesti Kultuurkapital, Jazzkaar, Sõru Jazz, Viimsi Artium, Justiitsministeerium, Tallinna Muusika- ja Balletikool MUBA, Digiposter, kauplused PVX Muusik, Stanford Music, EW Sound & Light jt.
Auhinnafondi suurus avaldatakse hiljemalt 8. aprill 2024.
Peapreemia võitnud teos saab lisaks rahalisele preemiale võimaluse produtseerida ja salvestada oma võidulugu koostöös MUBA rütmimuusika osakonna õpetajatega MUBA helistuudios.
Kuna on jazzikuu, siis keskendub MUBA rütmimuusika osakond oma programmis ka eelkõige jazziteemadele.
Naissoo konkursi kõrval tehakse eriline kummardus Naissoole kontserdil „Elame veel!“, mida aitab koos MUBAga korraldad ka maestro Lembit Saarsalu. Kontsert toimub MUBA Suures saalis 12. aprill algusega kl 19.00. Kontsert teeb kummarduse Uno Naissoole kui viljakale heliloojale, pedagoogile ja muusikaelu korraldajale, kes suutis oma võrdlemisi lühikeseks jäänud elu jooksul korda saata palju murrangulist.
Lembit Saarsalu: „See kontsert on väga erilises ettekandes, sest laval kohtuvad generatsioon, kellele Uno Naissoo oli õpetaja ja hea sõber, ja noored muusikud, kes Naissoo muusikat suurepäraselt interpreteerivad. Laval näeb väga värvikaid, võib öelda, et isegi ajaloolisi koosseise!” rõõmustab Saarsalu. “Mul on hea meel, et kontserdi idee väljakäijaks ja eestvedajaks on Marie Urvik, see näitab, et noored peavad endiselt Naissoo loomingust lugu. Ootame publikut erakordsele õhtule, et kõik koos teha kummardus suurele meistrile!” kinnitab Saarsalu, saksofonist ja Eesti jazzi suurnimi.
Kontsert-mälestusõhtul astuvad üles Lembit Saarsalu, Olav Ehala, Toomas Rull, Toivo Unt, Marko Naissoo, Kristian Naissoo, Tiina Adamson, EMTA solistid – Berit Hallik, Laura Jõeleht, Vova Todurov, Marie Urvik ja Mart Lille – pianist, kes mängib klaveripala, mille kirjutas ja pühendas Uno Naissoole 1960ndatel. Lisaks esineb ka TMK Bigband.
Aprillikuu = Jazzikuu. 04. aprillil avas MUBA oma teise korruse galeriis väikese ülevaate väljapaneku Uno Naissoo nimelise heliloomingu konkursi 2018-2023 aastate laureaatidest. See on esimene samm jäädvustamaks neljakümne aastase traditsiooni jäädvustamist näitusena.
Samuti on avamisel ka teine näitus “Uno Naissoo muusika pildis”, mis toob teieni alg- ja põhikooli õpilaste nägemuse Uno Naissoo loomingust. Lemmiklauluks kujunes “Märtsis algas mai”, mida soovitakse kuulata kunstitundides ikka ja jälle. Näitus valmis koostöös meie kunstiõpetajatega Piret Pilviku eestvedamisel.
Mõlema näituse kuraator on Liis Õunpuu – rütmimuusika laulu eriala 3. kursuse õpilane.
Aprillikuu = jazzikuu kontserdikava MUBAs
06.04 12:00 Charlie Porter meistriklass @Black-box
12.04 19:00 Kummardus Uno Naissoole – kontsert-mälestusõhtu “Elame veel!”
14.04 14:00 40. Uno Naissoo nim heliloomingukonkursi finaalkontsert.
16.04 12:30 Muusikalised kohtumised: Jaak Sooäär (koostööprojekt EMTAga)
17.04 20:00 MUBA Jamsession @Terminal Records
24.04 20:00 MUBA Jamsession @Terminal Records
30.04 RAHVUSVAHELINE JAZZIPÄEV
18:00 Rütmimuusika teemakontsert “Eesti jazzi antoloogia”
Rohkem infot annab:
Ivi Rausi-Haavasalu
MUBA rütmimuusika õppejuht
ivi.rausi-haavasalu@muba.edu.ee; tel 511 2280