„Maailma balletipäev on ellu kutsutud selleks, et näidata selle ilu „köögipoolt“ ja kõike seda, millele kogu see kunst toetub. Tegelikult on see ju õpetajate ja repetiitorite igapäevane kompromissitu töö – õpetamine, pingutamine, pühendumine tantsijatele ja õpilastele… Balletipäeva eesmärk on seda kõike näidata ja avada, et suurem ja laiem publik oskaks kogu tehtud tööd ka hinnata,“ räägib MUBA balletiosakonna loovjuht Teet Kask. (Teet Kask on ise ka aktiivne balleti- ja tantsuetenduste lavastaja ning õpetaja.)

„Ja seda me teeme ka MUBAs – räägime, mis on oluline noorele, kes soovib valida kutselise tantsija teekonna. Soovime olla rohkem avatud, et noored, kel on tantsuhing, saaksid näha ja olla teadvustatud selle elukutse valimisel ka sellest, mis toimub nö kulisside taga,“ lisab Kask.
„Meil on hooliv koolikeskkond, maailma tipptasemel klassid ja harjutussaalid. Elukutset hindavad ja armastavad professionaalsed inimesed – õpetajad, kes tahavad oma kogemust edastada ja kes suure osa oma elust on balletiharidusele pühendanud. Tahame tuua fookust sellele kutsele ja avada seda varjatud maailma,“ ütleb Teet Kask uhkusega.

Samal päeval avas MUBA oma ruumides ka esimese näitusepinna – MUBA galerii. Näitusel saab näha valikut Rünno Lahesoo fotosid Tallinna Balletikooli lõpetajatest Rahvusooper Estonia laval läbi viimase paari aastakümne.

Paljusid fotodel kujutatud artiste võib ka hetkel näha tantsimas peamiselt Eesti Rahvusballeti koosseisus: Anna Roberta, Ketlin Oja, Jevgeni Grib.

Näitusel on ka pilte, mis on juba jõudnud saada osaks Eesti balletiajaloost. See on justkui osaline ülevaade Tallinna Balletikoolist viimase paarikümne aasta jooksul lavadele jõudnud suurepärastest artistidest.

„Näitusega soovin veelkord tänada balletiartiste kõigi emotsioonide eest, mida nad on läbi aastate minu ja Eesti balletipublikuga jaganud. Vaid vähesed teavad, kui raske töö selle elukutsega koos käib,“ ütleb fotode autor ja endine balletitantsija Rünno Lahesoo.
„Mul on väga hea meel selle üle, et sain võimaluse tuua fotod just MUBAsse, kohta, mis Tallinna Balletikooli mantlipärijana Eesti balletihariduse traditsioone edasi kannab. Just uute väga heade tantsijate pealetulek näitab selgelt, et Eestis oli ja on võimalik saada maailmatasemel balletiharidust,“ lisab Lahesoo.

Lisaks austusavaldusele endistele ja praegustele balletitähtedele on näitus loodetavasti ka motivatsiooniks MUBA õpilastele-õpetajatele, hoidmaks juba sajandivanust Eesti balletti maailmatasemel ka edaspidi.

Rahvusvahelise balletipäeva puhul sai MUBAs kaasa elada balletiosakonna vanema astme õpilaste tantsule. G. Gershwini muusikale lavastatud pidulikult rõõmsameelse etteaste juhendaja-lavastaja oli MUBA balleti erialaõpetaja Helen Veidebaum.
Etteaste ja näituse avamine toimus 1. novembril MUBA teise korruse galeriis. Näitus jääb avatuks 20. detsembrini. Olete oodatud!

Rohkem infot:
Teet Kask                               Kaie Kõrb
MUBA balleti loovjuht          MUBA balleti õppejuht
teet.kask@muba.edu.ee      kaie.korb@muba.edu.ee

Fotod: MUBA; Gunnar Laak